صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 306523
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

لحظه به لحظه با روحِ خدا تا پیروزی:
هفدهم بهمن 1357

پژوهشگر: حسین صدیقی

چکیده: "...مملکتی که الان دست شما افتاده است. مملکتی است که «اجنبی زده» باید گفت «جنگزده» ، «زلزله زده» .. همه باید دست به هم بدهید که جامعه ملی انسانی ایران ان‌شاءالله از زیر بار این اختناق و این گرفتاری‌ها بیرون بیاید ... و از این انهدامی که دارد پیدا می‌کند نجات بدهند»

از لحظه ورود امام خمینی به ایران،‌ آیات عظام قم، مشهد و نجف و سراسر کشور و علمای اعلام و حجج اسلام و سایر طبقات مردم، طی تلگراف‌ها و نامه ورود معظم له را تبریک گفته و پیروزی نهایی انقلاب اسلامی را از خداوند متعال خواستار شدند، امام خمینی پاسخ آقایان مراجع تقلید و آیات عظم را جداگانه دادند، ولی نظر به این که تلگراف‌ها و تبریکات سایر طبقات زیادتر از حدی بود که بتوان به همه آنها پاسخ داد. لذا معظم له طی پیامی که از مدرسه علوی منتشر کردند از کلیه کسانی که بازگشت ایشان به ایران را «به وسیله تلگراف، نامه و مطبوعات تبریک گفته یا شکرگزاری و اظهار محبت، وفاداری، قدردانی و همبستگی کرده‌اند» تشکر کرده «و پیروزی همه را در غلبه بر دشمنان اسلام و مسلمین و برقرار ساختن جمهوری اسلامی از خداوند متعال» خواستار شدند.
اطلاعات 17/11/1357 ، ص 2
کیهان 17/11/1357 ، ص 1
صحیفه امام ، ج 6، ص 71

***************************

حضرت امام خمینی در نامه‌ای به آیت‌الله سید جلال‌الدین طاهری اصفهانی وصول تلگراف و نامه ایشان را اعلام داشتند.
صحیفه ج 6، ص 72

***************************

امام خمینی از نامه تبریک حجت الاسلام سید سجاد حججی میانه‌ای که به مناسبت بازگشت ایشان به ایران مخابره شده بود تشکر کردند. امام خمینی هم چنین تأثر خود را از مجروح شده نامبرده در جریان تیراندازی نیروهای نظامی رژیم به تظاهرات مردم میانه ابراز داشتند.
صحیفه ج 6 ، ص 73
***************************

جمعی از پرسنل نیروی دریایی در مدرسه علوی با امام خمینی دیدار و گفتگو کردند.
حضرت امام خطاب به نظامیانی که برای بیعت با او آمده بودند، فرمودند: «از حالا به بعد شما در خدمت ملت باشید ... دست این اجانب باید کوتاه بشود. چه قدر آمریکا باید از این مملکت ببرد و بخورد یا انگلستان با سایر جاها . ما باید یک وقت هم زنده بشویم، بیدار شویم .... آزادی را بگیریم» حضرت امام بر ایجاد ارتش مستقل تأکید می‌کنند و می‌فرمایند «ما فریاد می‌کنیم که باید ارتش مستقل باشد. یعنی نوکر نباشد ... با همه دست به دست هم بدهید و این کارها را اصلاح بکنید، درست بکنید ...مملکت را باید بسازید از سر، اینهایی که در ارتشند و پاکدامنند ارتش را بسازند».
صحیفه جلد 6 ، ص 75
کیهان 18/11/1357، ص 2

***********************

جمعی از بلندپایگان نظامی همراه با نظامیان بازنشسته در مدرسه علوی با امام خمینی دیدار کردند .
اطلاعات 18/11/1357 ، ص 2
کیهان 17/11/1357 ، ص 1

***************************

امام خمینی در مدرسه علوی در دیدار با صادرکنندگان خشکبار و دانه‌های روغنی به خروج سرمایه‌های ملی ار کشور بوسیله شاه و دودمان و بستگان به رژیم اشاره کردند فرمودند: "...مملکتی که الان دست شما افتاده است. مملکتی است که «اجنبی زده» باید گفت «جنگزده» ، «زلزله زده» .. همه باید دست به هم بدهید که جامعه ملی انسانی ایران ان‌شاءالله از زیر بار این اختناق و این گرفتاری‌ها بیرون بیاید ... و از این انهدامی که دارد پیدا می‌کند نجات بدهند».
صحیفه جلد ششم ، ص 78

***************************

امام خمینی در دیدار با گروهی از مردم،‌ پزشکان و داروسازان طی سخنانی در مدرسه علوی تأکید کردند که حجم خرابی‌های کشور در همه زمینه‌ها بدان اندازه است که بازسازی آن از عهده یک دولت و یک گروه خارج است و باید همه دست به دست همه بدهند تا این خرابی‌ها از نوساخته شود.
صحیفه جلد ششم ، ص 86
کیهان 18/11/1357 ، ص 2

***************************

حجت‌الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی بازرگان (نخست وزیر دولت موقت» در محل مدرسه علوی ـ اقامتگاه امام خمینی ـ با معظم له دیدار کردند در این دیدار عده‌ای از نزدیکان امام خمینی حضور داشتند.
اطلاعات 18/11/1357 ، ص 2

***************************

طلاب و مدرسین حوزه علمیه قم و کارکنان هواپیمایی ملی شرکت نفت در مدرسه علوی با امام خمینی دیدار کردند. در این ملاقات امام خمینی با بیان ضرورت حفظ وحدت کلمه جهت نیل به پیروزی نهایی و توصیه به ارتش در پیوستن به ملت، نسبت به اقلیت‌های مذهبی و نیز اهل سنت تأکید می‌کنند که : «دشمنان اسلامند که می‌خواهند ما را با برادرهای خودمان مختلف کنند ... اسلام اقلیت‌های مذهبی را در مملکت ما محترم می‌شمرد. و همین‌طور ، در اسلام بین شیعه و سنی ابدا تفرقه نیست ... و کسی که این اجتماع را بخواهد به هم بزند، یا جاهل است و یا مغرض و نباید به این حرفها گوش بکنند».
صحیفه اما جلد ششم ، ص 84-82
اطلاعات 18/11/1357 ، ص 8
کیهان 17/11/1357، ص 1

منبع :

http://www.irdc.ir

 


سه شنبه بیست و دوم 11 1387
X